اخبار سایت
انجمن روابط عمومی آمریکا، کاخ سفیدِ را سرزنش کرد
۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۵

انجمن روابط عمومی آمریکا، کاخ سفیدِ را بخاطر اظهارات بوضوح غلط در مورد تعداد جمعیت حاضر در مراسم تحلیف رياست جمهوري دونالد ترامپ و ناميدن آن با برچسب "حقایق جایگزین" مورد سرزنش قرار داد.


انجمن روابط عمومی امریکا، که نماينده 22000 عضو شاغل در امور ارتباطات بوده و یک نظام نامه اخلاقی برای اين حرفه تنظيم نموده است، در روز سه شنبه بیانیه ای منتشر كرد كه در آن اين بحث مطرح شده بود که "تشویق و تداوم استفاده از حقایق جایگزین توسط یکی از سخنگویان مطرح تاثیر بدی بر همه متخصصين ارتباطات دارد".


جین دوراک، رئيس انجمن، در بیانیه ای نوشت: "انجمن روابط عمومی آمریکا (PRSA) به شدت مخالف هر گونه تلاش به عمد در زمينه ارائه اشتباه اطلاعات مي باشد. متخصصين صادق و با اخلاق حرفه ای هرگز حقایق را نمي پيچانند، و در ارائه آن ها اشتباه نمي كنند و آن ها را به عمد تغيير نمي دهند". "ما، همکارانمان و روزنامه نگاران حرفه ای که برای پیدا کردن و گزارش حقیقت سخت کار مي كنند، را تحسین می کنیم."


رابطه دولت ترامپ با مطبوعات در روز شنبه به مانعي (بن بست) رسيد، آن هم زماني که شان اسپایسر، دبير مطبوعاتي کاخ سفید، یک کنفرانس خبری ترتيب داد و خبرنگاران را برای پوشش خبری آن ها از مراسم تحلیف روز جمعه سرزنش نمود. در عرض پنج دقیقه، اسپایسر حداقل 5 دروغ گفت، كه يكي از اين دروغ ها آن بود که تعداد حضار مراسم تحلیف ترامپ بالاترين تعداد در تمام ادوار و دوره ها بود".


روز بعد، کلیان کانوی، مشاور رئيس جمهور، برای توصیف ادعاهای دروغین اسپایسر به عنوان "حقایق جایگزین" در مصاحبه "ملاقات با مطبوعات" در شبكه NBC، مورد تمسخر قرار گرفت. اين عبارت به سرعت تبديل به يك ميم اینترنتي (internet meme) (اصطلاحی است برای توصیف موضوعات و عقیده‌هایی که به وسیله اینترنت گسترش و شهرت پیدا می‌کند) شد و علاوه بر آن، انتقاد شدید روزنامه نگاران را به همراه داشت.